Citáty z knih

"Máš oči jako tabák" (Václav Hrabě)
"Mrs. Dalloway said she would buy the flowers herself." (Virginia Woolf)
"Láska je." (Paulo Coelho)
"Na cestě není cíl, cesta je cíl." (Beat Generation)

29 prosince, 2007

Jak jsem na tom s četbou teď?



Takže po dočtení níže zmiňovaných titulů (Svět podle Garpa, Čarodějka z Portobella) jsem na tom asi takto. V současné době mám rozečteno tyto knihy:


1) Už asi 2 měsíce nemůžu pohnout s: Kafka - Zámek, Marquez - Sto roků samoty, Lustig - Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Jonathan Strange a pan Norrel od teď si nevzpomínám

2) Nově tu na mě čekají: básně od Kainara (no ale nic moc se mi nelíbí), Arbes a jeho Romaneta, Upíři, a také mi tu leží polorozečtené literární časopisy, co mám půžené od paní Boženky

3) Aktivně rozečtené: London : Tulák po hvězdách, London: Martin Eden, Charriére: Motýlek, Puzo: Kmotr, Kerouac: Podzemníci,

4) Čekí tu na mě v knihovně: Stenibeck: Na východ od ráje, Legátová: Mušle a jiné odposlechy, Murakami: Kafka na pořeží

¨5) No a aby toho nebylo málo, mám děsnou chuť si přečíst Kerouac: Na cestě, no a potom Burrougs: Feťák, Teplouš...


Páni lidičky, řekněte mi, kdy já tohle všechno dočtu a kdy se budu učit na maturitu a na přijímací zkoušky??? A taky by mě zajímalo, jestli jsem normální! Osobně o tom přestávám pochybovat a nejsem již jedinná. Kolik je těch knížek vlastně, co na mě čekají? No výborně, cca 20 knížek!!! Držte mi palce, a to sem se ještě rozhodla doplnit recenze na již slibovaných 451°Fahrenheita, Adriana Molea, a už ani nevím čeho dalšího.... Teď mě omluvte, jdu se uklidnit a do noci asi budu číst, jen ještě nevím co.
PS: Omlouvám se za gramatické a jiné nedostatky tohoto záznamu. Jsem mírně rozčílena nad svou "nevím jak to pojmenovat" a tak opravdu nemám náladu to korigovat.

Wilde Oscar - Nightingale and Rose

(1888)

Jeden z nejemocionálnějších příběhů, jaký jsem kdy četla, takový je Slavík a růže. Když jsem ho četla v originále, dokonce jsem málem brečela. Nejedná se o žádné rozsáhlé dílo, je to kratičká povídka, dalo by se říci pohádka, a přesto se mi vryla hluboko do mysli a do srdce a ráda se k ní vracím.

Známý příběh

Příběh je dle mého názoru obecně znám. Mladík chce získat srdce dívky, která je natolik marnivá a poručí si červenou růži a moc dobře ví, že v okolí žádné takové nerostou. Mladík je zoufalý a vypráví to svému kamarádovi. Tento rozhovor zaslechne i slavík, kterému je mladíka líto. Tak si zaletí za bílou růži a ta mu řekne, že jediná možnost, jak zařídit, aby byla červená, je že se na ní napíchne a obarví ji vlastní krví. A tak slavík učiní. Aby krev tekla rychleji zpívá a zpívá (tohle je hrozně smutná pasáž) a ráno již zpěv slavíka slyšet není. Mladík přijde do zahrady a objeví krásnou čevenou růži a předá ji slečně. Ta ho ale odmítne a smrt slavíka, přijde v niveč.

(But the Nightingale's voice grew fainter, and her little wings began to beat, and a film came over her eyes. Fainter and fainter grew her song, and she felt something choking her in her throat.) - taková má malá šťouravá poznámka, angličani považují slavíka za holku :)

Nadčasovost

Celé je to tak dojemné, příběh neopětované lásky a oběti také pro nic. Tímto Oscar Wilde jasně poukazuje na soudobou společnost a na jejich marnivost, hrabivost a neochotu pomoci, nebo docenit něco tak jednoduchého, leč dokonalého, jako je krásná růže. Raději zvolí blýštivé šperky, obrovské peněžní hodnoty, nežli zázrak přírody. Sdílím Wildovo zhnusení nad viktoriánskou dobou a nejen to. Samotný příběh je nadčasový, protože se hodí i do doby dnešní. A tak mi nezbývá nic jiného, než znovu a znovu doceňovat geniálnost a poselství příběhu.

Odkaz na EN text

http://www.readbookonline.net/readOnLine/2180/

110%

Coelho Paulo - Čarodějka z Portobella


Ne že by Paulo Coelho byl mým oblíbeným autorem, to se říci nedá, patří ale k těm, které si tak trochu oddechově ráda přečtu. Jeho příznivci by mě asi už při těchto slovech spílali, za což se jim omlouvám, ale tak to prostě je. Možná právě pro ten fakt, že ho považuji za oddechového, jsem se dostala do okamžiku, kdy se mi hlavou míhají myšlenky, o čem ta Čarodějka z Portobella vlastně byla. Ne nejsem dokonalá, zvláště v posledních dnech, a musím se přiznat, že tuhle knihu jsem nepochopila.


Nejzásadnější sdělení


A jelikož jsem ji nepochopila, nemohu o ní psát. Nemohu ji ani chválit, ani kritizovat, to prostě není možné. Jednu věc mi ale tato kniha přinesla, konkrétně jeden citát, chcete li moudro "Láska je.". Věta jednoduchá s nerozvitým přísudkem, a přesto říká vše podstatné. Nejde o to věčně definovat lásku, to je zdaleka nemožné, je to tak nepochopitelné, že slova na to nestačí. S tímto problémem se potýkám již dlouho, že si říkám :"Sakra, co tohle vlastně je? Co je to za city? Jaký druh lásky?" a až díky čarodějce Athéně jsem poznala, že prostě láska je, v jakékoli podobě, ke komukoli, kdykoli, že prostě existuje. A za to jsem knize vděčná! Díky ní, mohu jít dál, na své cestě směřující k záhubě. Není cíle cesty, ale cesta samotná je cíl. [beat generation].


Alespoň trochu málo k příběhu


V každé anotaci se dočtete, že Sherine (alias Athéna) se narodila cikánské dívce, ale musela být dána k adopci, protože nebyla čisté cikánské robátko. Ujal se ji manželský pár z Bejrútu, který se během občanské války přestěhoval do Londýna. Sherine byla již od dětství jiná, sama údajně prorokovala, že válka potrvá dlouho a že obětí bude hodně. Začne tancovat a vnímat svou astrální energii. Poté se vydá hledat kořeny a svou matku. Na své cestě zjistí, že má dar lidi učit a tak poté co stráví nějaký čas v poušti (to už má syna, je rozvedená, má údajně přítele v Scotland Yardu) vydává se zpět do Londýna a učí lidi, jak v sobě také probouzet svou energii. Stane se ale, že je církví považována za čarodějku a uctívačku ďábla a okolo ní se strhne velký mediální humbuk, zakončený obžalováním z urážky jistého reverenda. Athéna se nejvíce bojí o svého syna, aby ji nebyl odebrán. Nakonec se dozvídáme, že Athéna odjela a kdesi byla zabita. Což jak nám sdělují poslední stránky, není prvda, ve bylo zinscenováno a ona se jen stáhla do anonymity. Její kult učení, neboli kult učení Vzývání Matky Země, převzme žena redaktora, který se do Athény zamiloval (ale nikdy spolu nic nemají).


Témata a kompozice


Samozřejmě jsem některé pasáže vynechala, takže se zase nejedná o kompletní výčet celého příběhu. Co mě přijde zajímavější je fakt, že Coelho zde popírá klasická náboženská témata (Bůh je muž, homosexualita je hřích), a připouští existenci jiných náboženských směrů, které se obracejí k panteistickému vidění světa a boha. To jsem od něj vskutku nečekala. Co se kompoziční stránky díla týče, je psáno jako výpověď svědků událostí, jako by to byl přepis z magnetofonových pásků. Tak si čtenář postupně dává skládanku dohromady a zjišťuje, co se vlastně přihodilo, protože je kniha pojata retrospektivně.


Závěrem


Jak říkám, zlstává stále mnoho věcí mně nepochopených a tak musím skončit. Hodnotit tentokrát neudu, protože by to nebylo spravedlivé. Zda kniha stojí za přečtení či ne? Jak jsem již jednou řekla, každá kniha za to stojí.