Málokdo by čekal, že Evan Hunter, autor vtipného románu z prostředí průmyslové školy, by mohl mít něco společného s autorem celosvětově známých detektivek Edem McBainem. Zkušený čtenář však ví, že se jedná o pseudonymy jednoho jediného člověka, Salvatora Lombiniho. Tím, že píše pod svými pseudonymy, získává možnost, stvořit několik na sobě nezávislých autorů, kteří si tzv. nelezou do zelí a ani kritikové nemohou jeho díla hodnotit na stejných rovinách. Ed McBain patří k těm autorským jménům, jejichž knihy se prodávájí téměř samy, jsou komerční a jejich proslulost jim zaručuje téměř automatický úspěch. Aby ale samotný autor světu předal více než komerčně úspěšné bestselery, rozhodl tak trochu rozdvojit a svá serioznější díla psát pod jiným jménem. Dílo Evana Huntera Džungle před tabulí (The Blackboard Jungle) by mohlo být klidně považováno za zčásti autobiografické, jelikož autor sám kromě jiného ve svém mládím působil jako učitel na střední odborné škole v New Yorku.
Džungle před tabulí (Blackboard Jungle) je příběhem Richarda Dadiera, novopočeného učitele, který nastupuje na své první škole, střední průmyslové severní manuálce. Průmyslové školy nejsou zrovna snem každého učitele, jeden z pedagogů o ní mluví jako o jakési žumpě společnosti, která přetéká. Dny Richarda Dadiera jsou velice krušné, již první hodinu se přesvědčí o tom, že příručky, které má dokonale nastudované mu nepomohou řešit vyhrocené situace ve třídě. Nepodaří se mu ani přimět chlapce, aby ho nenazývali šéfe. Do toho všeho je jeho žena těhotná.
Hned první den se mu podaří si u žáků vydobýt špatnou pověst a to tím, že zachrání kolegyni od znásilnění. Chlapci mu to zazlývají a když jde v pátek se svým kolegou do baru zapít první týden, netuší, že se chystá jejich přepadení. Chlapci si na ně počkají a v temné uličce je surově zbijí. Žáci buďto zlobí nebo zastávají taktiku pasivní rezistance. Richardův kolega se po dvou měsících rozhodne s učením skončit, ale Rick vytrvá. Před Vánoci je pověřen přípravou besídky, kde zjistí, že jeho nejzlobivější žák Miller (jediný černoch v jeho třídě mající nejvyšší IQ) má dvě tváře. Ve třídě je zlobivý, ale na besídce pracuje s nejvyšší pílí a dokonce si s Rickem i povídá. Před Vánoci na poslední hodině se Rickovi dokonce podaří u chlapců vzbudit takový zájem o povídku o rytíři, která přeroste v diskuzi a chlapci se dokonce dozví, že se jednalo o alegorii. Patrně jediná věc, kterou je Rick naučil.
Souběžně probíhá i trápení Rickovi ženy, která začne dostávat anonymní dopisy, že má Rick jinou. Ředitel Small dostane stížnost na Ricka a pošle na něho inspekci. Insektor špatně pochopí to, že Rick vyvolává jen některé žáky (a nevyvolává ty problémové), z toho ředitel dojde k závěru, že se Rick chová rasisticky. To se ale brzy vyřeší.
Rick se nakonec nezúčastní vánoční besídky, protože Anne začne rodit. Dítě se bohužel narodí mrtvé. To a vše okolo má vliv na Rickovu psychiku a tak se do školy v lednu vrací s tím, že ty žáky nenávidí. Vyvrcholení přijde v momentě, kdy ho žák West provokuje přízvyskem „Daddy“, což se Ricka dotne a uchopí Westa za límec a dá mu do huby. West ale vytáhne nůž a začne s ním Ricka ohrožovat. Nakonec ale Rick za pomoci třídy Westa a jeho komplice přemůžou. Pomůže mu v tom hlavně Miller.
Kniha je náhledem na multikulturní americkou společnost a také nám ukazuje problémy nejen tamního školství. Rick je vnímám nejen profesně, ale i jako člověk, který se musí starat o rodinu. Také se citlivě dotýká témat jako je například násilí na školách nebo rasové předsudky. Kromě černocha Millera jsou ve třídě i Portorikánci nebo Italové.
Zfilmováno roku 1955
Nezapomenutelné momenty: Zmlácení Ricka a jeho kolegy, rozbití gramodesek Rickova kolegy Joshe, vánoční besídka a černošští andělé, rvačka ve třídě.
Žádné komentáře:
Okomentovat